Ranco RHS-325225 High Pressure Switch Open 325 Close 225 PSI HVAC Refrigeration
MSRP: ILS106.53
ILS39.30
(You save ILS67.23 )
SKU:
RHS-325225
UPC:
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Ranco Part Number RHS-325225 High Pressure Switch
Open: 325 Close: 225 PSI HVAC Control
Applications: Heat Pump, Air Conditioning, and Refrigeration systems
Features and Benefits:
  • Hermetically (epoxy) sealed sensor design ensures protection from environmental conditions
  • Excellent set point stability and cycle life due to a high-quality, mobile switch arm
  • Robust welded and potted wire leads facilitate reliable operation
Specifications:
  • Rating: High Pressure
  • Reset: Auto
  • Open: 325 PSI (22.4 Bar)
  • Close: 225 PSI (15.5 Bar)
  • Tolerance: 10 PSI
  • Burst Pressure: 5000 PSI
  • Temperature Range Ambient: -22°F to 176°F (-30°C to 80°C)
  • Electrical Rating: 50/60Hz, 36VDC, 3A