Ranco RHS-200150 High Pressure Switch Open 200 Close 150 PSI HVAC Refrigeration
MSRP: MDL554.63
MDL204.61
(You save MDL350.01 )
SKU:
RHS-200150
Product Description
Ranco Part Number RHS-200150 High Pressure Switch
Open: 200 Close: 150 PSI HVAC Control
  • Replacement for Supco: SHP200150 and Mars: 43337
Specifications:
  • Rating: High Pressure
  • Reset: Auto
  • Open: 200 PSI (13.8 Bar)
  • Close: 150 PSI (10.3 Bar)
  • Tolerance: 10 PSI
  • Burst Pressure: 5000 PSI
  • Temperature Range Ambient: -22°F to 176°F (-30°C to 80°C)
  • Electrical Rating: 50/60Hz, 36VDC, 3A