Ranco RHS-325225 High Pressure Switch Open 325 Close 225 PSI HVAC Refrigeration
MSRP: JOD21.33
JOD7.87
(You save JOD13.46 )
SKU:
RHS-325225
Product Description
Ranco Part Number RHS-325225 High Pressure Switch
Open: 325 Close: 225 PSI HVAC Control
Specifications:
  • Rating: High Pressure
  • Reset: Auto
  • Open: 325 PSI (22.4 Bar)
  • Close: 225 PSI (15.5 Bar)
  • Tolerance: 10 PSI
  • Burst Pressure: 5000 PSI
  • Temperature Range Ambient: -22°F to 176°F (-30°C to 80°C)
  • Electrical Rating: 50/60Hz, 36VDC, 3A