Supco CR20X370R HVAC Motor Round Run Capacitor 20 MFD 370 Volts
MSRP: EGP535.81
EGP96.83
(You save EGP438.98 )
SKU:
CR20X370R
UPC:
Condition:
New
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Supco part number CR20X370R
Round Run Capacitor - 20 MFD 370 Volts AC
Features/Benefits
  • Type Two
  • Made at Supco in Nanchang. Jiangxi, China
  • Non-PCB Biodegradable Synthetic Oil
  • Physical Interrupter for Safety
  • Drawn Steel Case Construction
  • Quad Blade Quick Connect Terminals
Specifications
  • Style: Round
  • Dimensions: 1.75" x 2.75"
  • Capacitor (MFD): 20
  • Tolerance (MFD): + / - 5%
  • Voltage: 370 VAC