Supco CR15X370 HVAC Motor Oval Run Capacitor 15 MFD 370 Volts
MSRP: KES2,182.29
KES353.60
(You save KES1,828.69 )
SKU:
CR15X370
UPC:
Condition:
New
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Supco part number CR15X370
Oval Run Capacitor - 15 MFD 370 Volts AC
Features/Benefits
  • Type Two
  • Made at Supco in Nanchang. Jiangxi, China
  • Non-PCB Biodegradable Synthetic Oil
  • Physical Interrupter for Safety
  • Drawn Steel Case Construction
  • Quad Blade Quick Connect Terminals
Specifications
  • Agency: UL, VDE
  • Operating Temperature: -40 to 185 degrees F (-40 to 85 C)
  • Tolerance (MFD): + / - 5%
  • Capacitor (MFD): 15
  • Voltage: 370 VAC
  • Dimensions: 2.00" x 3.125" x 1.25"