Ranco RHS-375265 High Pressure Switch Open 375 Close 265 PSI HVAC Refrigeration
MSRP: OMR11.55
OMR4.26
(You save OMR7.29 )
SKU:
RHS-375265
Product Description
Ranco Part Number RHS-375265 High Pressure Switch
Open: 375 Close: 265 PSI HVAC Control
  • Replacement for Supco: SHP375265
Specifications:
  • Rating: High Pressure
  • Reset: Auto
  • Open: 375 PSI (25.9 Bar)
  • Close: 265 PSI (18.3 Bar)
  • Tolerance: 10 PSI
  • Burst Pressure: 5000 PSI
  • Temperature Range Ambient: -22°F to 176°F (-30°C to 80°C)
  • Electrical Rating: 50/60Hz, 36VDC, 3A