Supco CR80X370R HVAC Motor Round Run Capacitor 80 MFD 370 Volts
MSRP: CRC17,019.58
CRC5,946.47
(You save CRC11,073.11 )
SKU:
CR80X370R
UPC:
Condition:
New
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Supco part number CR80X370R
Round Run Capacitor - 80 MFD 370 Volts AC
Features/Benefits
  • Type Two
  • Made at Supco in Nanchang. Jiangxi, China
  • Non-PCB Biodegradable Synthetic Oil
  • Physical Interrupter for Safety
  • Drawn Steel Case Construction
  • Quad Blade Quick Connect Terminals
Specifications
  • Style: Round
  • Dimensions: 2.375" x 4.375"
  • Capacitor (MFD): 80
  • Tolerance (MFD): + / - 5%
  • Voltage: 370 VAC