Supco CR40X370 HVAC Motor Oval Run Capacitor 40 MFD 370 Volts
SKU:
CR40X370
UPC:
Condition:
New
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Supco part number CR40X370
Oval Run Capacitor - 40 MFD 370 Volts AC
Features/Benefits
  • Type Two
  • Made at Supco in Nanchang. Jiangxi, China
  • Non-PCB Biodegradable Synthetic Oil
  • Physical Interrupter for Safety
  • Drawn Steel Case Construction
  • Quad Blade Quick Connect Terminals
Specifications
  • Agency: UL, VDE
  • Operating Temperature: -40 to 185 degrees F (-40 to 85 C)
  • Tolerance (MFD): + / - 5%
  • Capacitor (MFD): 40
  • Voltage: 370 VAC
  • Dimensions: 2.8125" x 3.625" x 1.75"