Ranco RHS-210275 Fan Cycling Pressure Switch Open 210 Close 275 PSI HVAC Refrigeration
MSRP: BHD11.27
BHD4.16
(You save BHD7.11 )
SKU:
RHS-210275
UPC:
Condition:
New
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Ranco Part Number RHS-210275 Fan Cycling Pressure Switch
Open: 210 Close: 275 PSI HVAC Control
Specifications:
  • Rating: Fan Cycling
  • Reset: Auto
  • Open: 210 PSI (14.5 Bar)
  • Close: 275 PSI (19 Bar)
  • Tolerance: 10 PSI
  • Burst Pressure: 5000 PSI
  • Temperature Range Ambient: -22°F to 176°F (-30°C to 80°C)
  • Electrical Rating: 50/60Hz, 36VDC, 3A