Ranco RHS-195275 Fan Cycling Pressure Switch Open 195 Close 275 PSI HVAC Refrigeration
MSRP: JMD4,489.44
JMD1,656.25
(You save JMD2,833.18 )
SKU:
RHS-195275
UPC:
Condition:
New
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Ranco Part Number RHS-195275 Fan Cycling Pressure Switch
Open: 195 Close: 275 HVAC Control
  • Replacement for Johnson Controls: P100AP-200C
Specifications:
  • Application: Fan Cycling
  • Open (Cut-Out): 195 PSI
  • Close (Cut-In): 275 PSI
  • Reset: Automatic
  • Pressure Range: 0-50 bar, 0-735 PSIG
  • Burst Pressure: 345 bar, 5000 PSIG
  • Terminal Type: Normally Open
  • Fluid Temperature: -55 °C to 135 °C / -65 ° to 275 °F
  • Ambient Temperature: -30 °C to 70 °C / -40 ° to 185 °F
  • Electrical Rating: 120 VAC: 5.8 FLA / 34.8 LRA | 240 VAC: 2.9 FLA / 17.4 LRA | 120/277 VAC: 375 VA | 24 VAC: 125 VA