Yellow Jacket 21985 60" HVAC Charging Hoses HAV-60-RYB Standard Fittings Set
MSRP: HUF68,269.31
HUF35,112.85
(You save HUF33,156.46 )
SKU:
21985
UPC:
Condition:
New
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Yellow Jacket 3-PAK HAV-60-RYB Part Number 21985
60" Red, Yellow, Blue Hoses with Standard 1/4" Fittings
OVERVIEW
YELLOW JACKET PLUS II hoses have double barrier protection for CFC, HCFC and HFC refrigerants
FEATURES:
  • 1/4" PLUS II hoses are UL recognized assemblies (File SA9737)
  • The nylon permeation barrier meets SAE requirements J2196 for CFC, HCFC and HFC refrigerants
  • 1/4" RYB PLUS II hoses are rated for 4000 psi (276 bar) minimum burst and 800 psi (55 bar) maximum working pressure and an operating temperature of -20 to 180F (-28.8 to 82.2C)
  • Minimum bending radius: 6" (152mm)