Supco SFC150225 Condenser Fan Cycling Switch Open: 150 PSI Close: 225 PSI HVAC Refrigeration
SKU:
SFC150225
UPC:
Condition:
New
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Supco Part number SFC150225
Open: 150 PSI Close: 225 PSI
Condenser fan cycling switch closes on pressure rise
Features:
  • ¼" SAE 45° female flare fitting with valve core depressor
  • Life at rated load: 100,000 cycles
  • Automatic Reset
  • Rated Voltage 24/120/240 VAC @ 50/60 Hz
  • Snap acting stainless steel hermetically sealed sensor
  • Wire is 18 AWG, 18" long
  • Small size and light weight for direct mounting
  • Excellent set point repeatability/stability
Specifications:
  • -31°F to 149°F (-35°C to 65°C)