Robertshaw 780U-DS20 Universal Direct Spark Ignition Module for Gas Furnaces
SKU:
780U-DS20
UPC:
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Robertshaw Part Number 780U-DS20
Universal Direct Spark Ignition Module
Applications: Gas Furnaces, Boilers, Water Heaters, and Commercial Cooking
Features & Benefits:
  • Configurable 24V ignition module
  • Selectable number of trials, pre-purge, trial for ignition, inter-purge, and restart time
  • Replaces over 150 models including Honeywell, White-Rodgers, Fenwal, and others
  • Flame sensing supports both single rod (local sense) and two rod (remote sense)
  • Compatible with both Natural and LP gas
  • Vent damper connection allows for connection to a vent damper
Specifications:
  • Control Voltage: Line 24V (20-28 VAC) 50-60 Hz
  • Anticipator Settings: 0.25 A plus valve load at 24 VAC
  • Flame Failure Response Time: 2 seconds max
  • Minimum Operating Temperature Rating: -40°F
  • Maximum Operating Temperature Rating When Used with 2.0A Main Valve: 176°F (80°C)
  • Valve Current Rating: 2.0 A Pilot and 2.0 A Main at 24 VAC
  • Input Power: 24VAC ± 4VAC 50-60 Hz
  • Input Current: Max 0.25 A + Valve at 2A Max
  • High Voltage Output: 15 KV with 50 pf load
  • Spark Gap: 0.150 in ± 0.050 in (3.8 mm ± 1.2 mm)
  • Flame Sensor Current: 0.5 Microamperes (uA) minimum
  • Flame Failure Re-Ignition Time: Maximum 1 second
  • Auto Restart: 60 minutes
  • Vent Damper: Optional, use Molex 03-06-2061
  • Ambient Temperature: -40 °F to + 176 °F (-40 °C to +80 °C)
  • Humidity Range: Up to 95% relative humidity non-condensing
Inside the Box:
  • 780U-20 Ignition Module
  • Double Sided Tape 3"x3"