Ranco RHS-450250 High Pressure Switch Open 450 Close 250 PSI HVAC Refrigeration
MSRP: CRC15,656.74
CRC5,776.12
(You save CRC9,880.62 )
SKU:
RHS-450250
Product Description
Ranco Part Number RHS-450250 High Pressure Switch
Open: 450 Close: 250 PSI HVAC Control
Specifications:
  • Application: High Pressure
  • Reset: Automatic
  • Open (Cut Out): 450 PSI
  • Open (Cut In): 250 PSI
  • Pressure Range: 0-50 bar, 0-735 psig
  • Burst Pressure: 345 bar, 5000 psig
  • Terminal Type: Normally Open (Low Pressure Cutout) | Normally Closed (High Pressure Cutout)
  • Fluid Temperature: -55 °C to 135 °C / -65 ° to 275 °F
  • Ambient Temperature: -30 °C to 70 °C / -40 ° to 185 °F
  • Electrical Rating: 120 VAC: 5.8 FLA / 34.8 LRA | 240 VAC: 2.9 FLA / 17.4 LRA | 120/277 VAC: 375 VA | 24 VAC: 125 VA