Ranco RHS-125265 Fan Cycling Pressure Switch Open 125 Close 265 PSI HVAC Refrigeration
MSRP: BBD58.82
BBD21.70
(You save BBD37.12 )
SKU:
RHS-125265
UPC:
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Ranco Part Number RHS-125265 Fan Cycling Pressure Switch
Open: 125 Close: 265 HVAC Control
Applications: Heat Pump, Air Conditioning, and Refrigeration systems
Features and Benefits:
  • Hermetically (epoxy) sealed sensor design ensures protection from environmental conditions
  • Excellent set point stability and cycle life due to a high quality, mobile switch arm
  • Robust welded and potted wire leads facilitate reliable operation
  • Replacement for Supco: SFC125265 and Mars: 43303
Specifications:
  • Rating: Fan Cycling
  • Reset: Auto
  • Open: 125 PSI (8.6 Bar)
  • Close: 265 PSI (18.3 Bar)
  • Tolerance: 10 PSI
  • Burst Pressure: 5000 PSI
  • Temperature Range Ambient: -22°F to 176°F (-30°C to 80°C)
  • Electrical Rating: 50/60Hz, 36VDC, 3A